Переломи лобного синуса: симптоми, діагностика та методи лікування

Лобна кістка є однією з найміцніших  кісток черепа, але в той же час має «слабке місце», відомий для людей, обізнаних з анатомією як лобний синус. Лобний синус (фронтальна пазуха) – парна повітроносна порожнина, що залягає в передньонижніх відділах лобної кістки. Пазуха вистелена слизовою оболонкою і сполучається  носовою порожниною.

Пазуха має чотири стінки:

 • передню (лицьову);
 • задню, що межує з передньою черепною ямкою;
 • нижню, яка є верхньою стінкою орбіти а також межує з клітинами решітчастої кістки і порожниною носа;
 • внутрішню (перегородку), яка в нижньому відділі зазвичай стоїть по середній лінії, а догори може відхилятися в сторони.

Стінки лобного синуса мають різну товщину, але найбільш тонкою є його нижня стінка, яка бере участь в утворенні верхньої стінки очниці.

Переломи лобного синуса складають всього 5-15% всіх переломів верхніх відділів лицьового скелета і як правило, компресійний характер і супроводжуються зміщенням кісткових уламків в просвіт пазухи Причинами переломів лобного синусу є дорожньо-транспортні пригоди, спортивні травми а також  побутовий та кримінальний травматизм. Найчастіше зустрічаються комбіновані переломи передньої, задньої стінок, які складають близько 67% пошкоджень лобової пазухи. Ізольовані переломи передньої стінки складають приблизно 33%. Ізольовані травми задньої стінки зустрічаються вкрай рідко.

Основними скаргами при переломах лобного синусу є:

 • Головний біль
 • Кровотеча з носової порожнини
 • Оніміння надбрівної ділянки
 • Естетичний недолік
 • Окорухові порушення (при пошкодженні нижньої стінки лобного синусу)

При переломах є кілька варіантів розташування уламків стінок лобних пазух:

 • вільнолежачі в просвіті пазухи;
 • фіксовані на слизовій оболонці, окісті і відокремлені один від одного і сусідніх ділянок кістки;
 • фіксовані на слизовій оболонці, що мають зв’язок з іншими ділянками кістки і при їх зіставленні – становлять єдину структуру кістки, розділену лише лініями перелому;

Фундаментом у постановці діагнозу є дані клінічного обстеження та результати мультиспіральної комп’ютерної томографії, які дозволяють найбільшою точністю візуалізувати ділянку перелому та дають можливість спланувати об’єм оперативного втручання, вид та розсташування  накісних фіксаторів.

Наслідки травм лобного синуса проявляються не тільки в деформації обличчя, але і в розвитку таких ускладнень як посттравматичний фронтит, остеомієліт лобної кістки, запальні процеси в орбіті та носовій порожнині. Адже невидалена радикально травмована слизова оболонка позбавляється можливості аерації, що призводить до розростання  грануляційної тканини, утворення бухт, які в всю чергу стають осередками хронічного запалення.

Хірургічне лікування застосовують не тільки для усунення косметичного дефекту при переломах передньої стінки лобної пазухи, а і відновлення фізіологічої функції травмованого синуса.

В залежності від характеру та терміну травми обирають  види оперативного доступу (вінцевий, маскувальний (через ділянку брів), по існуючим рубцям). Оперативне лікування переломів лобних синусів  здійснюється шляхом репозиції кісткових уламків та їх фіксації за допомогою титанових  накісних мініпластин  різноманітної форми та гвинтів. Для реконструкції дефектів передньої стінки лобного синусу також використовують титанову сітку, за допомогою якої вдається відновити втрачений рельєф лобної ділянки.

Нещодавно фахівцями Центру щелепно-лицевої хірургії КОКЛ було успішно проведено чергове оперативне втручання з приводу рефрактури та репозиції застарілого неправильно консолідованого перелому передньої стінки правого лобного синусу та  одномоментної його реконструкції за допомогою титанового сітчастого імплантата.